autentne eesti pärimusmuusika

Karoliina Kreintaal  – viiul, hiiu kannel, laul
Cätlin MägiEesti torupilll, parmupill, laul, vile
Marko Mägi – saksofonid

Torupilli Jussi Trio moodustavad viiul, saksofon ja möödunud sajanditest tänapäeva toodud torupillikõla.

Torupilli Jussist (Torupilli Juss) ehk Juhan Maakerist pole tema passi järgi ilmselt enamus eestlasi kuulnudki. Sellele vaatamata mängis see 20. sajandi alguses elanud Hiiumaalt pärit härrasmees eesti pärimusmuusikas ülimalt olulist rolli. Ta oli nii tähtis inimene, et üks kaasaegne ansambel otsustas end tema järgi nimetada – Torupilli Jussi Trio.

Eesti pärimusmuusika ansambel Torupilli Jussi Trio mängib peamiselt traditsioonilisi torupillilugusid ning saksofon lisab torupillile ja viiulile modernse kõla, samas selle aluseks olev helimaastik jääb ürgseks ja torupillikeskseks. Selle ansambli esituses kõlavad hoogsad ja omanäolised tantsulood kunagise Hiiumaa torupillikuninga, Jussi, ja tema kaasaegsete repertuaarist. Rõhk on autentsusel ja selle pöörase atmosfääri taaselustamisel, just nagu Jussil kunagi kombeks oli.

Hiiumaalt Emmastest pärit Eesti Torupillikuninga e. Torupilli Jussi e. Juhan Maakeri lugusid järele mängida on suur julgustükk. Vanameister ei ole koonerdanud variatsioonide, kaunistuste ega virtuoossete mänguvõtetega. Torupilli Jussi on kirjeldatud kui äärmiselt kaasahaarava mängustiiliga meest. Oleme riskinud ja väljakutse vastu võtnud: nüüd, peaaegu sada aastat hiljem jätkame Torupilli Jussi traditsiooni. Arhiivilindistuste põhjal Jussi muusika „jälitamine” on tähendanud meile harjumatuid kõrgusi ja sügavusi, peadpööritavaid kurve, kannapöördeid ning üliväledaid näpuharjutusi, kuid eelkõige on see pakkunud meile meeliülendavat pidu ja pillerkaari ning äratundmist, kuhu ulatub ühe ebatavaliselt andeka ja karismaatilise külapillimehe tähelend.

T O R U P I L L I   J U S S I   T R I O    F O T O D (allalaadimiseks)

T O R U P I L L I   J U S S I   T R i O   R A I D E R (allalaadimiseks)